- Dziś rozpoczynamy okres Adwentu, przygotowujący nas do świąt Narodzenia Pańskiego. Aby dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas zapraszamy wszystkich na rekolekcje adwentowe. Nauki rekolekcyjne będą głoszone dziś na wszystkich Mszach św. a w poniedziałek i wtorek o 6:30, 10:00 i 19:00.
- Tradycyjnie w okresie Adwentu serdecznie zapraszamy z lampionami na Msze św. ku czci Najświętszej Maryi Panny (Roraty). Będą one odprawiane od poniedziałku do soboty o 6:30. Dzieci szczególnie zapraszamy na Msze św. roratnie w poniedziałki i środy (jutro wyjątkowo będzie nauka rekolekcyjna).
- Jutro w I poniedziałek miesiąca o 18:30 będziemy modlić się za naszych bliskich zmarłych, polecanych w wypominkach a o 19:00 w ich intencji będzie sprawowana Msza św.
- We wtorek Msza św. o 19:00 będzie sprawowana w int. Różańca Rodziców za Dzieci. Osoby należące do Róż mogą odebrać w zakrystii rozpiskę tajemnic na pierwsze półrocze 2025r.
- W I piątek miesiąca z Sakramentu pokuty można skorzystać pół godziny przed każdą Mszą św.
- W I sobotę miesiąca (7 grudnia), po Mszy św. roratniej zapraszamy na Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu NMP.
- Za tydzień w Niedzielę (8 grudnia) będziemy obchodzić uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. O 12:30 zapraszamy na wystawienie Najświętszego Sakramentu a potem na Mszę św. zbiorową za wstawiennictwem Matki Bożej. Tego dnia odbędzie się zbiórka do puszek na pomoc dla Kościoła na Wschodzie.
- Wzorem lat poprzednich, nasza parafia weźmie udział w akcji „Wirtualna choinka”. Pod chórem znajduje się choinka, z której chętne osoby mogą wybrać kartki i zakupić wymienione dary dla potrzebujących rodzin. Prezenty prosimy przynosić do 12 grudnia do kancelarii lub zakrystii. WAŻNE- wybraną kartkę należy przykleić w widocznym miejscu na opakowaniu.
- Przez okres Adwentu, przy figurze MB Fatimskiej będzie można składać ofiary na Wigilię dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Odrębnej. Pod chórem można nabyć opłatki i świece Caritas na stół wigilijny, z których dochód będzie przeznaczony na budowę naszego kościoła. U ministrantów można nabyć sianko a dochód zasili fundusz ministrancki.
- Jak każdego roku organizujemy 15 grudnia w naszej parafii kiermasz świąteczny. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy mogliby pomóc w jego organizacji (każdy pomysł i każda para rąk jest na wagę złota). Przygotowania w tym tygodniu odbędą się w czwartek i sobotę o 19:30 w salce parafialnej.
- Organizujemy wyjazd na sztukę teatralną „Mały książę”, wystawianą przez kleryków 3 roku naszego diecezjalnego Seminarium. Spektakl odbędzie się 15 grudnia o godz. 18:30. Zapisy dla chętnych w zakrystii.
- Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom z parafii i gościom na rzecz budowy naszej parafialnej świątyni.
- Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie diecezjalnego tygodnika IDZIEMY.
I NIEDZIELA ADWENTU
I już znowu nadszedł Adwent! Od kilku tygodni na ulicach, w sklepach i w mediach widzimy świąteczne dekoracje, choć rzadko pokazują one, że chodzi o święta Bożego Narodzenia. Wszystko odbywa się w atmosferze zakupów i prezentów.
Ale miarą Adwentu jest to, co duchowe- a nie to co doczesne i konsumpcyjne. Czas Adwentu nie przygotowuje nas do „zimowych świąt”, a do upamiętniania narodzin Zbawiciela świata- Jezusa Chrystusa.
Nazwa adwent pochodzi ze starożytnej łaciny: słowo adventus, oznaczało z jednej strony ceremonię powitania Cezara lub dowódcy wojskowego po wygranej bitwie, z drugiej coroczne przybycie bóstwa do swojej świątyni.
We wczesnochrześcijańskiej tradycji słowo adwent początkowo również oznaczało przybycie na ziemię władcy- Chrystusa, zarówno narodzonego z Maryi w Betlejem, jak i Pana wszechświata w dniu ostatecznym. Dopiero później chrześcijanie zaczęli używać tego słowa na określenie przygotowania wspólnoty do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Ustalenia Synodu z 380 roku w szczególny sposób zwróciły uwagę na codzienną i gorliwą obecność w kościele w okresie pomiędzy 17 grudnia a 6 stycznia w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. Adwent miał wtedy charakter pokutny i przygotowywał do świąt Objawienia Pańskiego- znanych dziś jako uroczystość Trzech Króli. Wtedy jednego dnia wspominano cztery epifanie- czyli ujawnienie się- Chrystusa: Boże Narodzenie, pokłon Mędrców, Chrzest w Jordanie oraz cud na weselu w Kanie Galilejskiej.
W samym Rzymie, ówczesnej stolicy Cesarstwa, adwent został wprowadzony dosyć późno, bo dopiero w VI wieku i w odróżnieniu od terenów Galii (obecna Francja) czy Hiszpanii, miał charakter radosnego oczekiwania, bez praktyk pokutnych – i trwał tylko 7 dni. Dopiero w VI wieku papież Grzegorz Wielki wprowadził znany nam dziś trwający cztery tygodnie liturgiczny okres oczekiwania na Narodzenie Chrystusa w Betlejem. A na początku IX wieku pojawia się myśl o przygotowaniu się nie tylko na Boże Narodzenie, ale także na ostateczne przyjście Chrystusa Pana na końcu czasów.
I właśnie ta tradycja została utrwalona w rozpisaniu całego czasu adwentu na prawie miesiąc- od końca listopada do 24 grudnia- obejmujący zawsze cztery niedziele. W liturgii dominuje kolor fioletowy wskazując na konieczność zadumy i refleksji- z wyjątkiem odprawianej wyłącznie w Adwencie porannej Mszy Roratniej, popularnie zwanej roratami, kiedy w liturgii mamy kolor biały.
Czas adwentu jest wyraźnie podzielony na dwie części. Pierwsza obejmuje okres od pierwszej niedzieli adwentu do 16 grudnia, a czytania liturgiczne podejmują bardzo mocno motyw oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa. Druga część, od 17 do 24 grudnia, to już bezpośrednie przygotowanie do Bożego Narodzenia. III niedziela Adwentu nazwana jest gaudete, co po łacinie znaczy- radujcie się! Liturgia w tym dniu sprawowana jest w kolorze różowym.
Kościół w tym czasie zachęca do szczególnej refleksji nad przemijaniem oraz do podejmowania aktywniejszej relacji z Bogiem. To okazja, aby rozważyć stan własnej wiary- ile miejsca zajmu je kwestia mojego zbawienia i na ile jest ważna w hierarchii moich wartości. Nie chodzi jedynie o przygotowanie choinki, prezentów dla najbliższych, a nawet śpiewanie kolęd, ale o odkrycie, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami na drogach wiary- pielgrzymami, którzy zmierzają na spotkanie z Jezusem po przekroczeniu bram wieczności. Postawmy więc sobie dzisiaj kilka pytań:
- Jak zamierzam przeżywać tegoroczny Adwent?
- Jak zbliżać się do żywej relacji z Jezusem każdego dnia?
- Co miałbym/miałabym do powiedzenia o moim życiu Jezusowi, gdybym spotkał/spotkała Go dzisiaj? I jak chciałbym/chciałabym żyć, aby być gotowym na przejście do wieczności?