Loading color scheme

Odwołane spotkanie z s. Michaelą

Odwołane spotkanie z s. Michaelą

Podczas Świąt w ogłoszeniach zapowiadaliśmy spotkanie z Siostrą Michaelą Rak. Niestety ze względu na pandemię i przepisy sanitarne siostra Michaela nie będzie mogła przyjechać do nas w Niedzielę Miłosierdzia z Litwy. Bardzo przepraszamy i postaramy zorganizować się spotkanie z założycielka pierwszego Hospicjum na Litwie w najbliższym dogodnym terminie

Siostra Michaela Rak-ur. 18 lipca 1963 w Lipianach, polska siostra zakonna, założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.Ukończyła Liceum Ekonomiczne w Barlinku, a następnie studia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.Od 1984 siostra Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W latach 19962008 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie była jedną z założycielek, a następnie kierowała Hospicjum im. św. Kamila. Na działalność placówki pozyskiwała środki poprzez kwesty uliczne, koncerty charytatywne oraz akcję Pola Nadziei. Pomagała w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Kaliningradzie oraz hospicjum domowego w okolicach Berlina.W 2008 przeniosła się do Wilnai przyjęła propozycję arcybiskupa wileńskiego Audrysa Bačkisa zorganizowania pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. Rozpoczęła remont odzyskanego przez Kościół budynku, w którym przed wojną mieszkał ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej i założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Inauguracja działalności Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki nastąpiła 11 lutego 2009. W trakcie remontu rozpoczęło działalność hospicjum domowe, a w 2013 stacjonarne. Fundusze na działalność hospicjum pochodziły z datków prywatnych, a także częściowo ze środków Wileńskiej Kasy Chorych oraz samorządu Wilna.
 W prowadzeniu placówki s. Michaela Rak współpracuje z duchownymi innych wyznań.Przewodnicząca Rady Fundacji AniołówMiłosierdzia.Odznaczona1999 statuetka Człowiek-Człowiekowi przyznawana przez biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej za działalność dobroczynną2014 statuetka św. Krzysztofa w kategorii "Anioł Miłosierdzia nad Wilnem"2015 Nagroda Kuriera Wileńskiego Polak Roku2016 Miłosierny Samarytanin 2015 roku2018 Nagroda "Chluba Litwy" z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy2018 Krzyż Oficerski Orderu odrodzenia Polski Hospicjum im. bł. Michała Sopoćko w Wilnie przyjmuje wszystkich za darmo. Dlaczego? Stworzyliśmy przestrzeń miłości, a za miłość się nie płaci. Po prostu".
 
https://www.youtube.com/watch?v=cd371gbByWA