Loading color scheme

Wielki Piątek

Wielki Piątek

Porządek Nabożeństw w Wielki Piątek:

 o godz. 8.00 Ciemna Jutrznia z obrzędem Komunii Świętej;
 o godz. 15.00 rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego z obrzędem Komunii Świętej;
 o 17.00 Droga Krzyżowa z obrzędem Komunii Świętej.
 Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00.
 O godz. 21.00 obrzęd Komunii Świętej.

Adoracja przez cały dzień do godz. 23.00. Zachęcamy do nawiedzania Pana Jezusa.
Ofiary zbierane tego dnia na tacę przeznaczone są na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
W Wielki Piątek obowiązuje Post Ścisły.

Prosimy o zachowywanie przepisów sanitarnych.

Post Ścisły jest szczególnym sposobem udziału w tajemnicy Męki Jezusa Chrystusa. Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce powinniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych: Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK). Jest jeszcze tak zwany post przygotowawczy. Obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej. Wywodzi się on z czasów starożytnych, gdy Komunia święta była pierwszym przyjmowanym w ciągu dnia pokarmem.