Loading color scheme

Księga Intencji Mszalnych

Księga Intencji Mszalnych

Uprzejmie informujemy, ze przyjmujemy  już intencje do końca bieżącego roku. Zachęcamy do zamawiania intencji. Przyjmujemy także Msze święte gregoriańskie. 

Po co zamawiać Msze św? Msze Święte mogą być ofiarowane zarówno za zmarłych, jak i za żyjących. Nasze intencje mogą mieć charakter próśb, podziękowań, mogą być związane z naszymi jubileuszami i rocznicami. Na przykład:

dziękczynna za otrzymane łaski,
dziękczynno-błagalna o zdrowie i błogosławieństwo Boże w rocznicę ślubu,
o dalsze błogosławieństwo i zdrowie uzdrowienie z ciężkiej choroby, 
 nawrócenie i przemianę życia ,
 o zdrowie i pokój w rodzinie,
 nawrócenie i dobrą spowiedź,
 pomoc w nauce, o dary Ducha Świętego, o zdanie egzaminu,
 szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie dla matki i dziecka, 
 Bożą pomoc i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 
o rozwiązanie trudnej sprawy, 
 szczęśliwą operację i zdrowie dla … 
dobry wybór drogi życiowej, 
 za zmarłego, 
 za zmarłych z rodziny,
Czy warto ofiarować w czyjejś intencji Mszę Św.? Otóż modlitwa za innych jest najbardziej uniwersalnym darem, jakiego mogą udzielać sobie chrześcijanie. I choć dzisiejszy świat, w którym liczy się to, co materialne, nie potrafi jej docenić, to jednak wielu głęboko wierzącym nie raz dane było doświadczyć niezwykłej mocy zanoszonych przez nich modlitw. A Msza Święta jest szczególnym rodzajem modlitwy, bo jak w żadnej innej obecność Boga jest wręcz namacalna. Dzięki tej bliskości, dzięki czystości naszego serca i łasce możemy wypraszać potrzebne nam i naszym bliskim dary. Pan Bóg sam będzie wiedział, jak obdarować tych, za których odprawiana jest Mszą Święta. Istnieje wiele potwierdzonych świadectw o cudownej sile Eucharystii. Dlaczego więc nie skorzystać z takiej możliwości, którą przecież mamy dzięki samemu Chrystusowi. Zatem niech słowa Św. Pawła skłonią nas nie tylko do refleksji, ale do realnego i konkretnego działania: „Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi (…..) abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.” (1 Tm 2, 1-4) Polecamy szczególnej uwadze możliwość zamawiania Mszy Św. za zmarłych oraz Mszy Św. Gregoriańskich.

Msza święta gregoriańska oznacza 30 Mszy św. odprawianych w kolejnych dniach, ofiarowanych za jedną osobę zmarłą. 
Zwyczaj ten został zapoczątkowany przez papieża Grzegorza Wielkiego (+604), który polecił w taki sposób modlić się za zmarłego mnicha benedyktyńskiego. Jak podaje pobożny przekaz, trzydziestego dnia zakonnik miał się objawić papieżowi i dziękować za wyświadczone mu w ten sposób miłosierdzie. Zwyczaj odprawiania gregorianki, opiera się na przekonaniu wiernych o skuteczności tej formy modlitwy.

Modlitwa za zmarłych, do której zachęca wiernych Kościół, jest wyrazem ufności w Boże miłosierdzie, większe od niedoskonałości życia człowieka i jego grzechów. Jak pisze św. Paweł: „On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować?” (Rz 8,32). Wiara w zmartwychwstanie ciała i życie wieczne, które Jezus obiecuje swoim uczniom, stanowi fundament chrześcijaństwa, dlatego właśnie modlimy się o odpuszczenie grzechów i chwałę nieba dla naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata.

Cztery istotne elementy dotyczące Mszy gregoriańskiej : Msza św. sprawowana jest w intencji jednej osoby; ofiarowana wyłącznie za osobę zmarłą; odprawiana 30 razy (30 Mszy świętych),  w ciągu bezpośrednio następujących po sobie dni (bez przerw).