Loading color scheme

Aktualności

Odpust Porcjunkuli

W kościołach i klasztorach franciszkańskich 2 sierpnia obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. Tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę przypadającą przed lub po 2 sierpnia.

Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli związane jest z bazyliką Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, „drobna część”, to niewielka kapliczka, która obecnie mieści się w tej świątyni. Według legendy została ona wybudowana już w VI wieku przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej wiozących ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek w 1207 roku i zamieszkał w niej. Później dołączyli do niego inni bracia. To św. Franciszek miał nadać świątyni nazwę Matki Bożej Anielskiej.

11 kwietnia 1909 r. papież Pius X nadał kościołowi Matki Bożej Anielskiej w Asyżu godność bazyliki patriarchalnej i papieskiej.

Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego Matka Boża, ukazując się św. Franciszkowi w otoczeniu aniołów, miała powiedzieć, że w zamian za jego gorliwość w staraniach o zbawienie dusz, może on poprosić o łaskę, jaką zechce. Św. Franciszek prosił, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów.

Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Od XIV wieku papieże zaczęli przyznawać go także poszczególnym kościołom franciszkańskim. W roku 1847 odpust, decyzją papieża Piusa IX, można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły.

Aby uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przystąpić do spowiedzi świętej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Z racji na możliwość uzyskania odpustu w naszej kaplicy w poniedziałek będzie możliwość dodatkowej adoracji: po Mszy porannej do 10.30 i po południu od godz. 17.00

Prośba o modlitwę w intencji Ks. Abp Henryka Hosera

Publikujemy prośbę Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego  o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC. Polecamy Księdza Arcybiskupa modlitwie naszych parafian

Wielebni Księża,Czcigodne Siostry Zakonne i wszystkie osoby życia konsekrowanego,Drodzy Diecezjanie,

W czwartek, 29 lipca 2021 roku, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu.

Stan Księdza Arcybiskupa Seniora jest poważny.

Proszę serdecznie wszystkich diecezjan o otoczenie Chorego modlitwą indywidualną; powierzam duszpasterzom pamięć o tej intencji w modlitwie wspólnotowej - wspomnienie w modlitwie powszechnej podczas Eucharystii, podczas adoracji czy różańca itp. Niech towarzyszy Księdzu Arcybiskupowi nasza jedność z nim wyrażona w ofiarowanej w jego intencji modlitwie brewiarzowej.

Prośmy także o potrzebne łaski dla tych wszystkich, którzy opiekują się Jego Ekscelencją podczas hospitalizacji.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-PRaski

KATOLICKIE SPA 5-7 sierpnia 2021

W pierwszym tygodniu sierpnia przeżywamy Dni Odnowy Wewnętrznej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
5 sierpnia=- Pierwszy Czwartek Miesiąca- po Mszy wieczornej adoracja i nabożeństwo o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.
6 sierpnia-Pierwszy Piątek Miesiąca-Msze św. o godz. 8.30; 15.00 i 18.30. Spowiedź pół godziny przed Mszą i podczas adoracji. Po Mszy wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do północy. Bardzo prosimy o zapisywanie się w zakrystii na listę adoracyjną
7 sierpnia- Pierwsza Sobota Miesiąca- o godz. 8.00 różaniec i Msza św. o Niepokalanym Sercu N.M.

77 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

W najbliższą niedzielę 1 sierpnia przypada 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla Warszawy i całej Polski jest to szczególna data. Zachęcamy naszych parafian i sympatyków do oddania czci Powstańcom. O godz. 11.30 zostanie odprawiona w naszej farnej kaplicy Msza za Poległych, o pomyślność Ojczyzny i pojednanie narodowe. Prosimy o udekorowanie domów flagami narodowymi oraz o zapalanie zniczy i składanie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym  Bohaterski Zryw Warszawy w 1944 roku.  Rodziców zachęcamy do przypomnienia młodemu pokoleniu historii Powstania oraz do rodzinnego spaceru na groby Powstańców na warszawskich Powązkach. Niech Bóg błogosławi Polsce!

Poniżej prezentujemy program obchodów Powstania Warszawskiego:

1 sierpnia • niedziela
 godz. 17.00 „Wolność łączy” Akcja społeczna w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.
Godzina W- w całej Warszawie na minutę zatrzyma się ruch, zawyją syreny i zabiją dzwony kościołów  dla upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego. 
 godz. 20.30 „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Ograniczona liczba uczestników. Udział po zakupie darmowych wejściowek: bilety.1944.pl (start sprzedaży 16.07, godz. 18.00). UWAGA! Jedna osoba może kupić max. 2 bilety. Każde dziecko (również młodsze niż 13 lat) powinno mieć swój bilet! Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na kanale Muzeum Postania Warszawskiego na YouTubie